Jakub Baran

Jakub Baran

Jakub Baran

scénograf, režisér, herec a umělecký šéf Divadla NAVĚTVI

Divadlu se věnuje nepřetržitě již od školních let. Výtvarníkem byl snad ještě předtím, než se vůbec narodil. Pochází z Českého Krumlova, kde se kupříkladu podílí na oragnizaci Slavností pětilisté růže. Studoval zde scénickou techniku na střední škole, následně i scénografii na přažské DAMU.

Co se týče jeho praxe, jako výtvarník dělá všechno, co se dělat dá – od malířství přes kostýmování festivalů až po divadelní výpravy. Za své výpravy získal několik ocenění. Jako herec působí již přes patnáct let v divadlech i dalších dílčích projektech. Má za sebou nespočet rolí v amatérských i profesionálních souborech a ani režie pro něho není žádnou novinkou.

Je pravnukem krajináře Karvinska Otakara Barana, vnukem malíře akvarelů Edgara Barana a synem grafika akad. mal. Tomáše Barana. Je pokračovatelem malířské rodiny s důrazem na tvorbu především divadelní, v poslední době se dal díky četným podnětům i na ilustraci knihy – Zvěřince pana Ezopa.

Má rád dobré jídlo, baví ho cestování, divadlo všech forem a velikostí. Ve volném čase se věnuje rybičkám, kočičkám a pejskům.

Vidět ho můžete v těchto inscenacích:
Kouzla skřítků, Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Hlídali jsme JežíškaBajaja!, Pověsti staré a české, KnihoMOLI, Zvěřinec pana Ezopa a 1000 a jedna noc. Příležitostně také Brémští muzikanti a Z půdy Haram pádí.